• رزرواسیون سریع و آسان!

  ثبت نام رایگان و دریافت بهترین تخفیف ها

  حساب کاربری جدید
  یا

  ورود

 • امکان رزرو بیش از 900 ایرلاین
  شما وارد هوشمندترین سامانه رزرواسیون بلیط هواپیما شده اید! در این سامانه قیمت های بلیط از کشورهای مختلف دنیا استعلام می شود و بهترین قیمت را در کمترین زمان ممکن به شما نمایش می دهد.
swapper

بلیط چارتر هواپیما

هنگام خرید بلیط هواپیما حتما با عبارت بلیط چارتر مواجه شده‌اید و شاید سوالاتی از این قبیل در ذهن شما نقش بسته باشد که: پرواز چارتر چیست؟ تفاوت بلیط پرواز چارتر با بلیط سیستمی در چیست؟ آیا بلیط چارتری همان بلیط لحظه آخری است؟ و ده‌ها سوال دیگر.

پرواز چارتر چیست؟

«چارتر» به معنای دربست کرایه کردن و یا همان اجاره یکجا است و بلیط چارتري هواپيما بلیطی است که توسط برخی دفاتر گردشگری فروخته می‌شود. در حقیقت برخی از شرکت‌ها و دفاتر خدمات مسافرتی تمام یا بخشی از صندلی‌های یک پرواز را به صورت یکجا خریداری می‌کنند و بلیط این پروازها را به مسافران می‌فروشند و در اصطلاح اقدام به چارتر بلیط هواپیما می‌نمایند. در این شرایط شما بلیط هواپیما را نه به صورت مستقیم از شرکت هواپیمایی، بلکه از چارترکننده می‌خرید. طبیعی است که ایرلاین چارتر دهنده دخالتی در سیاست قیمت گذاری بلیط‌ های چارتر نداشته و بهای بلیط هواپیما چارتر توسط شرکت چارتر کننده تعیین می‌شود، به همین دلیل قیمت بلیط چارتر پرواز با نوساناتی همراه خواهد بود. دلیل این امر آن است که چارتر کننده چه موفق به فروش تمامی بلیط‌ها بشود و چه نتواند تمام صندلی‌های چارتر شده را به فروش برساند ملزم به پرداخت کل مبلغ اجاره به شرکت هواپیمایی خواهد بود. در این شرایط شرکت چارتر کننده در شرایط و زمان‌های مختلف نرخ بلیط چارتری را تغییر می‌دهد تا موفق به فروش تمام صندلی‌ها شود و از لحاظ اقتصادی سود کند.

انواع پرواز چارتر

چارتر هواپیما به دو صورت چارتر کامل (Full Charter) و چارتر صندلی (Seat Charter) انجام می‌شود. در حالت اول کلیه صندلی‌های هواپیما توسط چارتر کننده برای مدتی خاص اجاره می‌شود، اما در حالت دوم چارتر کننده تنها تعدادی از صندلی‌های پرواز را اجاره می‌کند.

چه زمانی می‌توانیم بلیط چارتر ارزان قیمت بخریم؟

به طور کلی در زمان‌های کم سفر سال هنگامی که به زمان پرواز نزدیک می‌شویم قیمت بلیط هواپیما چارتر ارزان تر می‌شود، چون ممکن است تمام ظرفیت صندلی‌‌های چارتر پر نشود و چارتر کننده برای اینکه ضرر خود را به حداقل برساند بلیط هواپیما ارزان چارتر را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. این نوع بلیط‌ در واقع همان بلیط‌ لحظه آخری چارتر است. اما عکس این امر زمانی اتفاق می‌افتد که بخواهید در زمان‌های پر سفر سال مانند عید نوروز و یا تعطیلات تابستان سفر کنید. در این مواقع با توجه به درخواست بالای مسافران برای خرید بلیط هواپیما، قیمت بلیط چارتری هواپیما افزایش می‌یابد، و حتی ممکن است از قیمت بلیط سیستمی نیز بیشتر شود. معمولا بهترین زمان برای خرید پرواز چارتری ارزان ، اسفند ماه و بعد از تعطیلات نوروز است.

چه زمانی نباید بلیط چارتر خرید؟

به طور کلی از خرید بلیط چارتری هواپیما در مواقع زیر خودداری کنید:

 •  همانطوری که پیشتر نیز گفته شد از خرید بلیط پرواز چارتری در مواقع پر سفر سال خودداری کنید. زیرا در این مواقع ممکن است نرخ بلیط هواپیما چارتر از نرخ بلیط هواپیما سیستمی نیز بیشتر شود.
 • در مواقعی که با کودک سفر می‌کنید از خرید بلیط هواپیما چارتری اجتناب کنید. چون قیمت بلیط کودک در پروازهای سیستمی شامل تخفیف می‌شود، اما هزینه این بلیط‌ها هنگام فروش بلیط هواپیما چارتر برابر با همان بلیط بزرگسال خواهد بود.
 • امکان استرداد بلیط چارتری بسیار پایین است و اگر هم این امکان بر روی برخی بلیط‌های چارتری وجود داشته باشد، درصد جریمه کنسلی بلیط‌های چارتری بسیار بالا است. در ضمن امکان تغییر نام وتغییر تاریخ نیز بر روی این بلیط‌ها وجود ندارد و در صورت نیاز به تغییر، مجبور به کنسلی بلیط چارتر خواهید شد.
خرید اینترنتی بلیط چارتر ارزان از فلای تودی
خرید ارزانترین بلیط چارتر هواپیما از فلای تودی
خرید بلیط چارتر ارزان قیمت

تفاوت بلیط چارتر با سیستمی در چیست؟

نخستین تفاوت بلیط سیستمی با بليط چارتر هواپيما در قیمت آن‌ها است. بلیط‌های سیستمی چون به صورت مستقیم از ایرلاین خریداری می‌شوند نرخ‌های مصوب و ثابتی دارند که قابل تغییر نیست. از سوی دیگر بلیط‌های سیستمی برنامه و مسیرهای پروازهای مشخصی دارند که از چند ماه قبل می‌توانید نسبت به خرید آن‌ها اقدام کنید و در صورت تغییر تاریخ پرواز و یا کنسل شدن سفر قادر به استرداد بلیط‌های سیستمی خواهید بود. اما باید به این نکته توجه کنید که بیشتر بودن قیمت پرواز سیستمی نسبت به بلیط پرواز چارتری دلیل بر کیفیت برتر این پروازها نیست. در حقیقت پرواز های چارتری و سیستمی از لحاظ کیفیت پرواز هیچ تفاوتی با هم ندارند و حتی خرید بليط چارتري بیزینس کلاس نیز برای مسافران مقدور است.

آیا بلیط چارتر فقط برای پروازهای داخلی است؟

جواب این سوال منفی است. در خرید بلیط هواپیمای چارتر علاوه بر خرید بلیط پرواز چارتر داخلی امکان خرید بلیط پرواز چارتر خارجی نیز وجود دارد.

مسیرهای پرطرفدار پرواز چارتر

از میان محبوب‌ترین بلیط‌های چارتر پرواز داخلی می‌توان به بلیط چارتر مشهد اشاره کرد. پرواز چارتر این مسیر پروازی به دو صورت بلیط چارتر تهران مشهد در مسیر رفت و بلیط چارتر مشهد تهران در مسیر برگشت عرضه می‌شود. از دیگر پروازهای چارتر پرطرفدار داخلی می‌توان به بلیط چارتر کیش به دو صورت بلیط چارتر تهران کیش در مسیر رفت و بلیط چارتر کیش تهران در مسیر برگشت و همچنین بلیط چارتر شیراز به دو صورت بلیط چارتر تهران شیراز در مسیر رفت و بلیط چارتر شیراز تهران در مسیر برگشت اشاره کرد.همچنین از میان پرطرفدارترین بلیط‌های خارجی چارتر می‌توان به بلیط چارتر استانبول اشاره کرد. پرواز چارتر این مسیر پروازی به دو صورت بلیط چارتر تهران استانبول در مسیر رفت و بلیط چارتر استانبول تهران در مسیر برگشت عرضه می‌شود.

محبوب‌ ترین پروازهای چارتر داخلی

محبوب‌ ترین پروازهای چارتر خارجی

آیا نرخ بلیط چارتر برای کودکان با بزرگسالان متفاوت است؟

بله. همانند بلیط های سیستمی، در بلیط‌ های چارتر نیز هزینه‌ای که برای بلیط کودک (2 تا 12 سال) پرداخت می کنید ارزان‌تر از بلیط هواپیما برای بزرگسالان است. 

آیا نرخ بلیط چارتر برای نوزادان با بزرگسالان متفاوت است؟

بله. هنگام خرید چارتری بلیط هواپیما هزینه‌ای که برای بلیط نوزاد (کودک زیر 2 سال) پرداخت می‌کنید با بزرگسال متفاوت خواهد بود.

چه عواملی بر روی قیمت بلیط چارتر هواپیما تاثیر می‌گذارند؟

مهم‌ترین عامل در تعیین قیمت بلیط چارتر پرواز ، شرکت چارتر کننده‌ای است که این بلیط را ارائه می دهد. اما عوامل دیگری مانند فصل سفر، نوع ایرلاین و کلاس پروازی نیز در قیمت بليط چارتري هواپيما تاثیر می‌گذارند.

چه زمانی بلیط چارتر بخریم؟

همانطور که گفته شد، اگر قصد خرید ارزانترین بلیط هواپیما چارتر را دارید از خرید این نوع بلیط‌ها در زمان‌های پر سفر سال اجتناب کنید. بهترین زمان برای خرید بلیط ارزان هواپیما چارتر ، زمان‌های کم سفر سال است.

بلیط چارتر لحظه آخری چه نوع بلیطی است؟

اصطلاح بلیط لحظه آخری هواپیما زمانی به کار برده می‌شود که تمامی بلیط‌های هواپیما در زمان‌های نزدیک به پرواز فروخته نشده باشند. در این حالت، هم بلیط های سیستمی و هم بلیط های چارتری می‌توانند با کاهش قیمت رو به رو شوند. اما از آنجایی که شرکت‌های چارتر کننده، تمامی بلیط ها را به صورت یکجا پیش خرید کرده‌اند، ترجیح می‌دهند با فروش بلیط چارتر هواپیما در لحظات نزدیک به پرواز با حداقل قیمت، متحمل خسارت کمتری شوند. از اینرو عبارت بلیط لحظه آخری چارتر رایج‌تر و مصطلح‌تر است.

آیا امکان استرداد بلیط چارتر وجود دارد؟

بله، امکان استرداد بلیط های چارتر هواپیما طبق قوانین وجود دارد.

چطور بلیط چارتر را کنسل کنیم؟

برای استرداد آنلاین بلیط هواپیما در فلای تودی، کافی است تا درخواست خود را در فلای تودی ثبت نمایید تا پس از استرداد بلیط چارتر، هزینه آن به صورت آنلاین و لحظه‌ای به حساب شما واریز شود.

درصد جریمه کنسلی بلیط چارتر چقدر است؟

درصد جریمه کنسلی بليط هواپيما چارتري از سوی شرکت چارتر کننده تعیین می‌شود. بنابراین نرخ مصوبی برای میزان جریمه بلیط چارتر وجود ندارد و این مقدار از طریق استعلام قابل بررسی است.

در صورت تاخیر و یا تعجیل در پرواز، آیا مبلغ بلیط به طور کامل بازگشت داده می‌شود؟

معمولا در پروازهای چارتری داخلی تاخیر و تعجیل بیش از 2 ساعت و در بلیط های چارتر پرواز خارجی تاخیر و تعجیل بیش از 3 ساعت، در صورت عدم تمایل مسافر به انجام پرواز، کل هزینه بلیط به مسافر عودت داده خواهد شد. البته زمان تاخیر و تعجیل نیز با توجه به قوانین چارتر کننده ممکن است متفاوت باشد.

آیا پس از خرید بلیط چارتر هواپیما می‌توان نام مسافر را تغییر داد؟

تغییر نام در بلیط چارتر هواپیما کاملا منوط به تصمیم شرکت چارتر کننده است. برخی از چارتر کننده‌ها پس از تهیه بلیط هواپیما چارتری ، با پرداخت جریمه امکان تغییر نام را به مسافران می‌دهند، اما برخی دیگر این امکان را برای مسافران خود لحاظ نمی‌کنند.

آیا برای بلیط چارتری امکان تغییر تاریخ و ساعت پرواز وجود دارد؟

متاسفانه برای بلیط های چارتر هواپیما امکان تغییر تاریخ و تغییر ساعت وجود ندارد و چنانچه مسافر قصد داشته باشد تاریخ و یا ساعت پرواز خود را به زمان دیگری موکول کند، ناگزیر است بلیط خود را کنسل نموده و بلیط جدیدی خریداری کند.

اصطلاح No-Show در بلیط چارتر به چه معناست؟

اصطلاح No-Show زمانی به کار برده می‌شود که مسافر به هر دلیلی پرواز خود را انجام نداده و یا در محدوده 24 ساعت مانده به پرواز، بلیط خود را باطل نماید. در این گونه موارد، با توجه به قوانین ایرلاین‌ها، اگر بلیط مسافر سیستمی باشد، بخشی از هزینه بلیط به مسافر مسترد خواهد شد، اما اگر بلیط هواپیما چارتر باشد، هزینه‌ای به مسافر عودت داده نخواهد شد و بلیط به طور کامل سوخت می‌گردد.

میزان بار مجاز برای پروازهای چارتری چقدر است؟

میزان بار مجاز برای بلیط هواپیما چارتر تفاوتی با میزان بار مجاز برای بلیط‌ های سیستمی ندارد. در حقیقت چارتر بودن و یا نبودن بلیط ملاکی برای تعیین میزان بار مجاز هواپیما نیست، بلکه عواملی مانند کلاس پروازی و کلاس نرخی بر میزان بار هواپیما تاثیرگذارند.

خرید بلیط چارتر از فلای تودی

فلای تودی جامع‌ترین و بهترین سایت خرید بلیط هواپیما چارتر، انتخاب گسترده‌ای را از میان پروازهای چارتر در اختیار شما قرار می‌دهد و خرید اینترنتی بلیط هواپیما چارتر را برای شما بسیار آسان می‌کند. برای خرید پرواز چارتر از فلای تودی، کافی است پرواز مورد نظر خود را در فلای تودی جستجو نمایید. در صفحه نتایج جستجو، لیستی از تمامی پروازهای موجود برای شما به نمایش در می‌آید. در کنار پروازهایی که به صورت چارتر ارائه می‌شوند، می‌توانید برچسب چارتر را مشاهده کنید. بدین ترتیب قادر خواهید بود با مقایسه قیمت‌ها و در کمترین زمان، اقدام به رزرو بلیط هواپیما چارتر نمایید.